Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-09-29 09:23:17
Zazwyczaj koty wolno-żyjące są w ciągłym ruchu przez to, że są skupione na tym, aby po prostu się nasycić. Są one zmuszone do dostarczania sobie pełnowartościowego pokarmu bez pomocy człowieka, w przeciwieństwie do kotów, które nie muszą się fatygować, aby zdobyć jedzenie. To też wyjaśnia, dlaczego nie spotkamy otyłych kotów w naturze. Jednak nie oznacza to, że nasz kot także nie może być w dobrej formie, jak te zwinne, codziennie uprawiające lekkoatletykę kocury, przebiegając kilometry w pogoni za swoją zdobyczą. Koty żyjące w domu są bardziej podatne na otyłość, chorobę tak bardzo przez wielu ludzi lekceważoną, lecz mogąca prowadzić do skrócenia życia naszego podopiecznego. Powinno to być dla nas przestrogą, aby wcześnie zadbać o jego dobrą kondycję. Wybór należy do Ciebie - czy zadbasz o zdrowie swojego pupila?
Koty “bezdomne” jedzą mniejsze zwierzęta (gryzonie), które nie zawierają sztucznych zapychaczy w postaci zbóż czy konserwantów obecnych w wielu tanich karmach znacznie obciążających układ pokarmowy. Oprócz czystego białka zawartego w mięsie, kot jedząc zdobycz w naturalny sposób dostarcza do swojego organizmu wiele minerałów i witamin niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju. Wiele cennych składników kot uzyskuje także poprzez zjadanie owadów, czasami małych gadów i płazów. Producenci karmy dla zwierząt dokładają wszelkich starań, aby ich produkty były zbliżone do tych zdobywanych naturalnie poprzez polowanie. Kota można żywić karmą suchą w postaci chrupek, karmą mokrą w puszkach lub saszetkach oraz mięsem w naturalnej postaci. Generalnie powinniśmy zdecydować się na jeden rodzaj pożywienia, chociaż niektórzy twierdzą, że kota należy żywić mieszając rodzaje karm ze sobą. Problem jest taki, że podając kotu na zmianę karmę suchą i mokrą zaburzamy bilans składników odżywczych, które koordynują prawidłowy rozwój kota. Dobrym sposobem jest podawanie kotu innego rodzaju pożywienia “od święta”, dla urozmaicenia jego diety.
Podstawowym kryterium przy wyborze karmy suchej jest dokładne czytanie składu pożywienia. Karma musi być dobrze zbilansowana, gdyż kot oprócz białka zwierzęcego potrzebuje witamin, węglowodanów, kwasów tłuszczowych i minerałów w odpowiednich proporcjach. Jak wiadomo, niedobór jak i nadmiar danych składników nie jest dobry dla kociego zdrowia. Unikajmy tanich karm z marketów, ponieważ ich skład nie będzie w stanie dostarczyć naszemu pupilowi tego co jest niezbędne w jego diecie. Producenci karm dla kotów stworzyli przeróżne odmiany i rodzaje swoich produktów, aby dostosować je do potrzeb każdego kota, czy to małego czy kastrowanego czy też seniora.
Karma mokra dla kota (chociażby sprzedawana w saszetkach lub puszkach jak Purina Felix) to pożywienie składającego się z kawałków mięsa w zalewie bądź galarecie. Niektóre warianty tej karmy występują też w postaci pasztetów. Jej głównym atutem jest to, że postacią jest zbliżona do mięsa zdobywanego przez koty w naturalny sposób. Ku przestrodze, puszki z kolorowymi etykietami z pobliskiego marketu także nie muszą być dobre, w tym przypadku czytanie etykiet także jest wskazane. Obecnie można nabyć karmę mokrą składającą się praktycznie z samego mięsa, bez żadnych zbędnych uzupełniaczy zbożowych i uzależniaczy. Tego typu karma może okazać się bardziej kosztowna, lecz w rzeczywistości kot nie będzie jadł jej dużo, gdyż szybko się nasyci swoją porcją, co też sprawia, że karmy starczy nam na dłuższy czas. To samo tyczy się karmy suchej.
Ostatni sposób czyli karmienie kota naturalnym surowym mięsem wymaga od nas wiedzy i rozważnego dawkowania pożywienia pupilowi. Może to okazać się bardziej czasochłonne, dlatego warto sięgnąć po produkty starannie przygotowane i odpowiednio zbilansowane.
W oczach większości ludzi życie kotów składa się w 99% ze spania i jedzenia, a z 1% z ruchu, co też sprawia, że wydają się one być nudnymi zwierzętami domowymi. Jednak jeśli się głębiej nad tym zastanowić, kot będzie odzwierciedlał postawę właściciela, a więc jeśli będzie on leniwy, to kot wzorując się na nim będzie wolał leżeć koło niego na kanapie, aniżeli bawić się samemu w chowanego. Bo to właśnie rolą właściciela futrzaka jest zapewnianie mu rozrywki poprzez wspólne zabawy i pieszczoty. Koty wcale nie są samotnikami i domagają się naszej uwagi, co sygnalizują w nieco prowokujący sposób, często osiągając efekt odwrotny od zamierzonego. Zatem jeśli kot strąci Ci doniczkę z parapetu nie będzie to oznaczać, że ma dzisiaj taki kaprys czy też chce pokazać swoją wyższość nad człowiekiem, lecz w ten sposób będzie próbował zwrócić na siebie uwagę i pragnął zainteresowania swoją osobą. A właśnie poprzez te czynności między zwierzęciem a człowiekiem nawiązuje się bliska relacja zbudowana na zaufaniu i akceptacji. Chcąc zapewnić naszemu podopiecznemu szczęście, poświęcajmy mu czas, aby nie czuł się samotny i zaniedbany.
Prawdę mówiąc, jedyne co musimy zrobić, to mobilizować naszego futrzaka do ruchu poprzez zabawę, a tych bardziej aktywnych zabierać na spacery. Nawet podając kotu karmę z najwyższej półki, przy małej ilości ruchu jego sylwetka nieuchronnie będzie się powiększać, a wraz ze zwiększoną masą ciała mogą pojawić się przykre dolegliwości i choroby, które zazwyczaj okazują się trudne do wyleczenia i dosyć kosztowne dla naszego portfela. Dlatego ważnym jest, aby dbać o zdrowie kotów cały czas i nie chodzi tutaj tylko o zdrowie fizyczne, lecz także kondycję psychiczną. Kot to zwierzę dosyć wymagające, lecz potrzebujące tyle samo miłości i cierpliwości co każdy inny pupil.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.